Google çalışanlarından şirketlerine İsrail protestosu

Google çalışanları, İsrail devleti ile teknoloji alanında işbirliği yapan şirketlerini protesto ediyor.

İsrail’in Gazze’deki katliamına gelen tepkiler teknoloji dünyasında da etkisini gösteriyor. Son olarak Google’da çalışan bir mühendis şirketin İsrailli yöneticisini protesto ederken bir grup mühendis de şirketin İsraille işbirliği projesini kınayan bir mektup yazdı.

GOOGLE MÜHENDİSİNDEN İSRAİL PROTESTOSU

Protesto, dün İsrail gazetesi Calcalist tarafından New York’ta düzenlenen bir konferansta gerçekleşti. Google çalışanı bir mühendis Filistinlilere yönelik soykırımda suç ortağı olduğu gerekçesiyle İsrail’in Nimbus projesini geliştirmeyi reddetti ve Google İsrail Genel Müdürü Barak Regev’e tepki gösterdi.

Google mühendisi daha sonra basına verdiği demeçte “Bunu yapmadan mühendislik çalışmalarıma devam etmenin bir yolunu göremiyorum. Bunu mühendislik çalışmalarımın bir parçası olarak görüyorum ve umarım bulut sistemindeki diğer mühendisler bunu yaptığımı görür ve umarım bu onları harekete geçirir” dedi.

Mühendisin sözünü ettiği Nimbus Projesi İsrail ordusunun Filistinlileri gözlemleyip onlara zarar vermesine olanak tanıyabilecek teknolojinin satışını içeriyor.

İsrail hükümetinin Google ve Amazon ile 2021 yılında imzalayacağını duyurduğu 1,2 milyar dolarlık bulut bilişim sözleşmesi olan Nimbus Projesi, yapay zeka araçları da dahil olmak üzere ABD şirketlerinin bulut teknolojilerinin askeri amaçlarla kullanılmasına izin verecek.

GOOGLE ÇALIŞANLARINDAN MEKTUP

Öte yandan 600’den fazla Google çalışanı, Google pazarlama liderliğine hitaben yazılan mektupta şirketin bu hafta New York’ta gerçekleşecek olan ve İsrail teknoloji endüstrisini tanıtan yıllık konferans Mind the Tech’in sponsorluğunu bırakmasını talep etti.

Mektupta “Lütfen Mind the Tech’ten çekilin, bir özür yayınlayın ve Gazze’deki büyük can kaybı karşısında umutsuzluğa kapılan Google çalışanları ve müşterilerinin yanında yer alın. Google’ın daha iyisini yapmasına ihtiyacımız var” ifadeleri yer aldı.

Mektubu imzalayan Google yazılım mühendislerinden Mohammad Khatami, “Birçoğu gerçek anlamda Google kullanıcısı olan Filistinliler, ürettiğimiz teknoloji yüzünden tehlikeye atılıyor” dedi.

Google’ın sponsor olduğu Mind the Tech etkinliği, özellikle 7 Ekim’de Hamas tarafından gerçekleştirilen operasyonların ardından İsrail’in yaşadığı ekonomik gerileme karşısında İsrail teknoloji endüstrisinin direncini vurgulamayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x